چاه فاضلاب پرشده را که دیگر هیچ کاری برای آن نمی شود کرد را باید به یک تخلیه چاه سپرد.کاری که آنها انجام می دهند به وضوه می توان فهمید که کاری سخت است و از پس هر کسی بر نمی آید.فرآیند تخلیه چاه به چند روش انجام می شود و جالب است بدانید که این کار در گذشته توسط یک شخصی که با طناب به اخل چاه فرستاده می شد انجام می شده . ولی امروزه این کار توسط انواع دستگاه های مختلفی که به لطف تکنولوژی در اختیار انسان ها قرار گرفته انجام می شود.

این امر یک مورد انتناب نا پذیر است و هرچقدر که از عمر چاه فاضلاب شما می گذرد شما یک قدم به این کار نطدیک تر می شوید.تمام خانه ها برای دفع فضولات خود نیاز به یک خروجی فاضلاب دارند که در شهر های پیشرفته دیگر این خروجی متصل به یک شبکه گسترده فاضلاب شده است و در مکان هایی که از شبکه فاضلاب خانگی برخوردار هستند نگرانی از بابت پر شده چاه فاضلاب خود ندارند.

شبکه فاضلاب شهر از یک سیستم بسیار پیچیده و مهم تشکیل شده است که در موضوعات بعدی بع آن اشاره خواهیم کرد .اما هنوز هم جاهای زیادی در شهر ها و روستاها وجود دارد که از این نعمت نرخوردار نیستند و مجبورند برای دفع فضولات خانگی به حفر چاه بپردازند. چاهی که یک روز پر خواهد شد… البته روش های جدیدتری هم در این مورد مثل حفر چاه سپتیک نیز وجود دارد که در مطالب قبلی به آن پرداخته ایم باید در دوره های مشخص عملیات بررسی وضعیت چاه صورت گیرد تا زمان نیاز چاه به تخلیه تخمین زده شود با این کار چاه سالم مانده و از ریزش چاه فاضلاب جلوگیری خواهد شد.

ما در این مطلب به این موضوع می پردازیم که چگونه یک چاه فاضلاب را خالی می کنند و چه راه هایی برای تخلیه چاه فاضلاب وجود دارد.

تخلیه چاه با حفر چاه کمکی

در این روش که زیاد هم مرسوم نیست بعد از بررسی عمر چاه عمق آن و نظرفت جذب پذیری چاه توسط یک متخصص تخلیه چاه و در صورت امکان پذیر بودن این روش یک چاه کمکی در نزدیکی چاه فعلی کنده می شود و بعد از حفر آن به کمک یک لوله انتقال از چاهی که پر شده به چاه تازه حفر شده مایعات آن چاه به چاه جدید انتقال می یابد.

تخلیه چاه به وسیله دستگاه

در مطالب گذشته راجب دلایل پر شده چاه فاضلاب صحبت کردیم و در اینجا به یکسری نکات جدید و جزئی دیگر می پردازیم. هرچه عمر چاه بیشتر می شود و فاضلاب بیشتری به آن وارد می شود به مرور زمان فضولات،چربی ها،مواد حل نشدنی مثل مو در چاه کمک به ایجاد یک لایه نفوظ ناپذیر در کف و دیواره چاه می کنند که هرچقدر هم که چاه ما در یک زمین شنی و چذب پذیر قرار داشته باشد دیگر راهی برای نفوظ آب به درون زمین باقی نمی ماند.